Vjetnama ir īpatnēja valsts Āzijas dienvidaustrumos ar senu vēsturi un kultūru, gleznainām ainavām, skaistām pludmalēm un patīkamu klimatu, kas ļauj apmeklēt valsti jebkurā gadalaikā. Vjetnama tradicionāli asociējas ar milzīgajiem rīsu laukiem un cilvēkiem galvā uzsietajām konusveida salmu cepurēm, tomēr tā ir tikai neliela daļiņa no tā, ar ko Vjetnama var pārsteigt!
Vjetnama – tas ir pārdabiski skaistais Halong līcis ar tā ūdeņos mītošo mitoloģisko pūķi, vjetnamiešu Lohnesa briesmoni, zemnieki lielajos rīsu laukos, senā galvaspilsēta Hue ar Ngujenu imperatoru dinastijas kapenēm, Smaržu upe, motociklistu plūsma pa Francijas bulvāriem Saigonā un balto smilšu pludmales „Vjetnamas Havajās” – piekrastes pilsētās Ņačanā un Fanthjetā.
25 gadus pēc kara, valsts ir atguvusies no ekonomiskā sabrukuma un cenšas atgūt savu godu kā spēcīgs rūpniecības un tirdzniecības centrs Dienvidaustrumu Āzijā. Vjetnamai ir liels tūrisma attīstības potenciāls.
Oficiālais nosaukums: Vjetnamas Sociālistiskā Republika
Galvaspilsēta: Hanoja
Lielākā pilsēta: Hošimina
Platība: 329,5 tūkst. km2
Ģeogrāfiskais stāvoklis
Valsts atrodas Dienvidaustrumāzijā, aizņem Indoķīnas pussalas austrumu daļu un ziemeļu-dienvidu virzienā stiepjas vairāk kā 1800 km garumā. Ziemeļos robežojas ar Ķīnu, rietumos – ar Laosu un Kambodžu, dienvidos un austrumos – ar Dienvidķīnas jūru. Vjetnamai pieder arī salas: Kondao, Fukuoka, Tjama, u.c.
Lielāko daļu valsts aizņem vidēji augstas kalnu sistēmas, kuras daudzviet atdala Mekongas, Hongas (Sarkanās upes), Bassakas upju sistēmas.
Valsts augstākais punkts – Fansipan kalns (3143 m).
Vjetnamai ir lieliska krasta līnija 3200 km garumā, kuru apskalo Dienvidķīnas jūra.
Iedzīvotāji
Populācija: 92,5 miljoni cilvēku
Vjetnama ir visvairāk apdzīvotā valsts Dienvidaustrumāzijā.
Valstī dzīvo aptuveni 60 dažādas etniskās grupas un ciltis. Lielāko daļu tautas veido vjetnamieši (aptuveni 86%), pārējie – ķīnieši, taizemieši, mongi, khmeri un daudzas kalnu ciltis.
Reliģija
Valstī atzīst ticības brīvību. Lielākā daļa iedzīvotāju ir budisti, labi pārstāvēta Hoa Hao (balstīta uz budismu), kaodaisms un kristietība (dominē katoļi un neliela protestantu kopiena), kā arī tradicionālie vietējie uzskati un islāms.
Valoda
Oficiālā valsts valoda – vjetnamiešu. Runā arī ķīniešu valodā, franču, khmeru un reizēm – krievu valodā. Tūrisma rajonos tiek lietota angļu valoda.
Laika zona: UTC/GMT + 7 stundas
Vietējais laiks Vjetnamā apsteidz Rīgas laiku par 5 stundām (vasarā – par 4 stundām, jo Vjetnamā netiek ievērots „Vasaras laiks”).
Valūta: Vjetnamas dongs (VND), nomināli vienāds ar 10 hao un 100 su.
Tiek lietotas gan banknotes, gan monētas, tomēr monētas pakāpeniski iziet no apgrozības. Visas banknotes emitētas vairākās versijās, augsta aizsardzība pret viltojumiem tikai tām, kas izdotas pēc 2003.gada.
Nacionālie ēdieni
Vjetnamiešu virtuvē plaši tiek izmantoti rīsi – no tiem gatavo gan pamatēdienus, gan saldos ēdienus, gan dzērienus. Tradicionālā pavārmāksla tiek apbrīnota, pateicoties īpaši veselīgajam ēdiena gatavošanas veidam – tiek izmantotas svaigas izejvielas, pavisam nedaudz eļļas un uzsvars tiek likts uz dārzeņiem un garšaugiem. Ne velti vjetnamiešu ēdienus uzskata par vienus no pasaulē veselīgākajiem!
Ēdieni atšķiras dažādos reģionos, tāpēc Vjetnamai ir simtiem nacionālo ēdienu. Visvairāk izmantotās sastāvdaļas – putna gaļa, cūkgaļa un zivis, kā arī jūras veltes, augļi un dārzeņi. Īpaša nozīme ir izmantotajām garšvielām un mērcēm.
Vjetnamiešu virtuvē aizgūta Āzijas 5 elementu filozofija, lai ēdiens būtu sabalansēts, baudāms ar visām maņām, vērtīgs un veselīgs.
Vēstures fakti
Vjetnamai ir ļoti sena vēsture. Arheoloģiskie pētījumi pierāda, ka cilvēki apmetušies uz dzīvi Vjetnamas tagadējā teritorijā jau pusmiljonu gadu atpakaļ un atrodams 20 000 gadu sens kultūrvēsturiskais mantojums. Senā Vjetnama bija mājas agrākajām civilizācijām, kas nodarbojās ar zemkopību.
Sarkanās upes ieleja veidoja dabisku ģeogrāfisku un ekonomisku vienību, kas bija norobežota no pārējās Āzijas ar kalniem, džungļiem, jūru un upes deltu. Bija nepieciešams visiem sadarboties, lai kopā novērstu Sarkanās upes plūdus, izbūvētu apūdeņošanas sistēmas, tirgotos un cīnītos ar iebrucējiem, tāpēc ap 2879. g. p.m.ē. izveidojās pirmā Vjetnamas valsts.
Vjetnamas savdabīgā ģeogrāfija padarīja to par grūti iekarojamu valsti, tāpēc tā tik ilgi palika neatkarīga. Pirmie ārvalstu agresori ieņēma valsti, bet drīz vien vietējie iedzīvotāji atguva kontroli pār to.
Tomēr pienāca laiks, kad nācās pakļauties citu likumiem, un 1 100 gadus Vjetnamā veiksmīgi valdīja neskaitāmas ķīniešu dinastijas. Tomēr atsevišķos posmos šo imperatoru dinastiju laikā Vjetnama tika nopostīta un sadalīta pilsoņu karu rezultātā, gandrīz gadsimtu tā atradās Franču impērijas pakļautībā, kam sekoja Japāņu impērijas veiktā okupācija. Politiskais apvērsums un komunistu sacelšanās pielika punktu monarhiju valdīšanai pēc Otrā pasaules kara, un valsts tika pasludināta par republiku.
Vjetnamai nav raksturīgs reliģiskais fanātisms un rasu aizspriedumi, tāpēc ceļošana visā valstī tiek uzskatīta par drošu.
Galvenā problēma – sīkās zādzības un vietējo iedzīvotāju uzbāzība. Tāpēc nekādā gadījumā nevajadzētu iesaistīties pat visnelielākajos un šķietami nevainīgākajos piedāvājumos!
Izvairieties ceļot ar rikšām, kad iestājusies tumsa.
Nekādā gadījumā nenēsājiet līdz lielas naudas summas, it īpaši ja apmeklējat pārpildītas vietas un tirgus.
Pie ieejas budistu templī kurpes jāatstāj uz sliekšņa, izejot no tempļa, nedrīkst pret to pavērst muguru. Iešana apkārt templim notiek pulksteņa rādītāja kustības virzienā.
Fotografēt kulta vietas un vietējos iedzīvotājus vajadzētu tikai, lūdzot tiem atļauju (parasti – par maksu).
Nav ieteicams dzert krāna ūdeni!
Ja esat nolēmis atpūsties pludmalē, jābūt uzmanīgam! Ūdenī mēdz veidoties straumes, kas plūst atpakaļ no krasta un var ienest peldētāju dziļāk jūrā. Tās sauc par “rip current” (krieviski – тягун). Ja iekļūstat šādā straumē, galvenais ir saglabāt mieru, nepretoties straumei.
Muita
Ārvalstu valūtu var ievest neierobežotā daudzumā, bet nepieciešams deklarēt summu, kas pārsniedz 3 tūkstošus dolāru (aptuveni 2 170 EUR). Bez nodokļiem atļauts ievest līdz 400 cigaretēm, 100 cigāriem vai 500 g tabakas, līdz 2 litriem alkohola, kas nepārsniedz 22 grādu stiprumu vai līdz 1,5 litriem stiprāku alkoholisko dzērienu (kopējais alkohola daudzums nedrīkst pārsniegt 3 litrus!), līdz 5 kg tējas, līdz 3 kg kafijas, saprātīgu daudzumu smaržu un kosmētikas, kā arī citus produktus, kuru kopējā vērtība nepārsniedz 5 miljonus dongu (aptuveni 150 EUR).
Aizliegts ievest narkotikas un narkotiskās zāles bez ārsta receptes par to lietošanu (sods par narkotiku ievešanu ir ļoti augsts, ieskaitot nāvessodu!), šaujamieročus, pornogrāfiju, drukātus materiālus, CD, audio un video ierakstus, lietas, kas var aizskart vietējās tradīcijas.
Līdzi paņemto sadzīves un skaitļošanas tehniku ir obligāti jādeklarē, jo visu nedeklarēto tehniku būs atļauts izvest tikai, samaksājot muitas nodevas vai uzrādot čeku, kas apliecina tās iegādi vietējās tirdzniecības vietās. Ieteicams saglabāt visus čekus no izdevumiem, kas radušies ceļojuma laikā.
Aizliegs izvest no valsts mākslas priekšmetus un senlietas, rotaslietas un amatniecības priekšmetus bez pienācīgas dokumentācijas.
Auto noma
Tūristi Vjetnamā reti iznomā tikai automašīnas, parasti izvēlas auto ar šoferi. Tikai 10% no ceļiem ir asfaltēti. Šaurie ceļi praktiski vienmēr ir pilni ar mopēdiem, motocikliem un velosipēdiem, lauksaimniecības tehniku un mājdzīvniekiem. Turklāt, ceļu policija burtiski „medī” ārzemniekus (ātri iegaumēt vietējo ceļu satiksmes noteikumu īpatnības ir praktiski neiespējami) un autostāvvietu nav nekur. Tāpēc prātīgi, vismaz pirmajās ceļojuma dienās, būtu izvēlēties braukt kopā ar vietējo šoferi-gidu.
Visā valstī var iznomāt motociklus (45-60 VND dienā) un velosipēdus (6-8 VND dienā). Veicot nomu, par transportlīdzekļiem iemaksā depozītu.
Vidējas ātrums autotransportam pilsētās – 40 km/h.
Mobilie telefonsakari
Mobilās komunikācijas iespējas strauji attīstās, tomēr Vjetnama šajā ziņā atpaliek no kaimiņvalstīm. Tīkla pārklājums pārsvarā aprobežojas ar lielākajām pilsētām un teritorijām gar galvenajām automaģistrālēm.
Tālsarunu kods: +84
Elektrība: 220V, 50 Hz.
Dienvidvjetnamā pieejamas A tipa rozetes (izmanto arī ASV), Ziemeļvjetnamā – C tipa rozetes (Latvijā izmantotās).
Ēdināšana
Vjetnamā katrs var atrast restorānu, kas atbilst viņa gaumei.
Valstī iesakņojušās spēcīgas franču virtuves tradīcijas. Vjetnamiešu virtuves ēdieni ir „viegli” un veselīgi, to pagatavošanā tiek izmantots salīdzinoši maz taukvielu un tie netiek pakļauti ilgai termiskai apstrādei. Tāpat kā citur Āzijā, arī Vjetnamā ēdienu pamatā ir rīsi, nūdeles un garšvielas.
Bērniem
Gados jaunākos Vjetnamas apmeklētājus priecēs tradicionālās izklaides – zooloģisko dārzu un putnu parku apmeklējumi. Hošiminā ir arī akvārijs un akvaparks, kur baudīt ūdens izpriecas.
Sports
Vjetnama piedāvā lieliskas iespējas nodarboties ar dažādiem sporta veidiem gan uz sauszemes, gan ūdenī.
Ļoti iecienīta ir niršana. Gleznainais Halongas līcis un tā 3000 salas piesaista niršanas entuziastus no visas pasaules, ļaujot iepazīt bagātīgo zemūdens pasauli.
Veselība un skaistumkopšana
Vjetnamā tūristi var doties uz SPA un pārliecināties par māla un minerālūdens dziedniecisko spēku. Savukārt, alternatīvās medicīnas piekritēji var izmēģināt procedūras, kurās Vjetnamas dziednieki aktīvi izmanto čūsku tinktūru, jūras radības, putnu ligzdas un retus augus.
Iepirkšanās
Vjetnamā ir plašas iespējas iepirkties – iepirkšanās centri, veikali, bazāri un tirdziņi. Preces ir lētās cenās, tāpēc varēsiet iegādāties dažādas piemiņas lietas, ko atvest mājās.
Daudzos veikalos var iegādāties vietējos ražojumus – luksusa preces no dabīgā zīda un retiem kokmateriāliem, perlamutra, sudraba, akmens, kaula un metāla. Tāpat atvērtas mākslas galerijas un suvenīru veikali.
Sporta firmas „Nike” un „Adidas” vietējo ražošanas filiāļu produkciju pārdod par ļoti zemām cenām!
Izklaide
Vjetnama piedāvā izklaides dažādām gaumēm – no vizināšanās ziloņa mugurā, čūsku restorāniem, korkodilu rezervātiem un zvejas līdz pat kazino un naktsklubiem.
Dananga – populārs piejūras kūrorts ar lieliskām pludmalēm, robotu piekrasti kas atrodas pašā Centrālās Vjetnamas sirdī, zemu kalnu ieskauts. Šeit satiekas visas sauszemes, dzezceļa, ūdens un gaisa transporta līnijas, Dananga ir viena no galvenajām valsts ostām. Peldēšanās sezona šeit ilgst no maija līdz jūlijam, kad jūra ir vismierīgākā.
Bērniem interesanti būs apmeklēt „Danang Water Park” – ūdens atrakciju parku.
Sērfotājiem vispiemērotākais laiks Danangā ir no septembra līdz decembrim.
Ņačana – populārs kūrorts Dienvidvjetnamā. Baltas pludmales, neapdzīvoti līči, tirkīzzils ūdens, daudz neapdzīvotu salu un koraļļu rifu.
Pati pilsēta pazīstama arī kā ārstniecības kūrorts – piedāvā dubļu un minerālūdeņu procedūras, ar kurām ārstē locītavu slimības, balsta-kustību sistēmas slimības, arī ādas slimības, nervu sistēmas, plaušu un bronhu slimības.
Ņačana var lepoties ar smilšainām pludmalēm 7 km garumā, gar kurām stiepjas kokosriekstu palmu bulvāris. Ņačanas pilsēta piedāvā milzīgu skaitu izklaides vietu, restorānu, bāru un naktsklubu.
Bērniem Ņačana piedāvā atpūsties izklaides un atrakciju parkā.
Aktīvās atpūtas cienītājiem – labas iespējas zvejai, niršanai ar trubiņu (snorkelēšana) vai akvalangu, kā arī citiem ūdens sporta veidiem. Īpaši populāra ir niršana pie UNESCO aizsargātās Melnās salas.
Fanthjeta – klusa un mierīga vieta, kūrorts Dienvidķīnas jūras krastā, ko ieskauj smilšu kāpas, priedes un palmas. Šeit ir daudz apģērbu un suvenīru veikalu, restorānu un kafejnīcu. Fanthjeta tiek uzskatīta par vienu no labākajām vietām Vjetnamā, kur iegādāties un nobaudīt svaigas jūras veltes, jo kaimiņu province Bin Tuana specializējas tieši zivsaimniecībā.
Nelielā Mui Ne pussala – saukta par „vjetnamiešu Kipru” – ir bagāta ar palmām un priedēm, brīnišķīgām pludmalēm un labām viesnīcām.
Netālu no Fanthjetas atrodas slavenais karstais minerālūdens avots Binchau – kur jūs varat saņemt dziedinošo ūdens un dubļu vannas.
Fanthjeta – ideāls risinājums ģimenēm ar bērniem un sērfotājiem, kaitsērfotājiem un nirējiem! Šeit atrodas arī Vjetnamā lielākais golfa laukums, tiek piedāvāti safari izbraucieni ar džipiem pa kāpām.
Fukuoka – lielākā Vjetnamas sala. Tā atrodas 40 km attālumā no sauszemes.
Fukuokas salā atrodas divas lielas pērļu audzētavas, tāpēc cilvēki to mēdz saukt par „Pērļu salu”. Skaistas smilšainas pludmales, kokosriekstu palmas, dabiski, cilvēku neapstrādāti tropu meži.
Uz salas ir 99 kalni un pauguri, uz kuriem saglabāts cilvēku neskarts, bagātīgs mežs, daudz skaistu ūdenskritumu un čalojošu upju, smilšainas pludmales un tīrs jūras ūdens.
Tūrisma sezona – no novembra vidus līdz maija vidum. Atpūsties Fukuokā var visu cauru gadu, jo lietus sezona ir tikai oktobrī.
Ideāli piemērota vieta niršanai! Taizemes līča ūdeņos mīt neparasti krāsainas zivis, aug milzīgi daudz koraļļu, turklāt, nav jābaidās par sastapšanos ar haizivīm.
Halonga – burvīgs līcis ar vairāk kā 3000 saliņām, kuru uzskata par vienu no pasaules dabas brīnumiem. Halongas līcis iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.
Nosaukums „Halong” tulkojas kā „kur pūķis nolaidās jūrā”. Leģenda vēsta, ka Halongas salas radīja Sarkanais pūķis, kurš dzīvoja kalnos. Kad viņš nāca krastā, viņš ar savu asti izraka aizas un ielejas. Kad viņš devās atpakaļ jūrā, izraktās ielejas piepildījās ar ūdeni un palika vairs tikai atsevišķi neappludināti zemes pleķīši. Sarkanais pūķis joprojām mītot līča ūdeņos un dažkārt parādoties zvejniekiem, jebkuram tiek piedāvāta iespēja doties ūdens monstra meklējumos!
Varat doties uz lielāko līča salu – Cat Ba, kur izveidojies nacionālais parks. Tur var aplūkot reti sastopamos Fransuā pērtiķus, mežacūkas, briežus un vairāk nekā 20 putnu sugas, tostapr vanagus un degunragputnus.
Halongas līcis ir akmeņais, tāpēc šajā reģionā ir tūkstošiem alu – visdažādāko formu un izmēru.
Lieliska vieta niršanai, populāri ir dažādi kruīzi.
Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem vajadzīga vīza, lai dotos ceļojumā uz Vjetnamu.
Vienreizēja vīza ar uzturēšanos valstī līdz 30 dienām izmaksā EUR 145
Nepieciešamie dokumenti:
Alternatīva – iespēja saņemt vīzu pēc ierašanās Vjetnamā, lidostā Hanojā vai Hošiminā.
Tam būs nepieciešams:
Lielākajā valsts daļā valda tropu musonu klimats, valsts ziemeļos – tuvāk subtropu klimatam. Laikapstākļus ietekmē mitrie vasaras (dienvidi un dienvidrietumi) un sausie ziemas (ziemeļaustrumi) musoni. Vidējā gaisa temperatūra gadā mainās maz – no +26°С decembrī līdz +29°С aprīlī. Ziemeļos karstā sezona ilgst no maija līdz oktobrim (+27-33°С), savukārt salīdzinoši vēsāks laiks ir no novembra līdz aprīlim (+15-23°С).
Dienvidos visu gadu saglabājas relatīvi stabila temperatūra (ap +29-35°С), tikai ziemas sezonā termometra stabiņš „noslīd” līdz +22-27°С. Kalnainos apvidos vasarā gaiss iesilst līdz +17-25°С, ziemā temperatūra var nokristies līdz +7-12°С ar ļoti augstu gaisa mitrumu.
Visos valsts rajonos iezīmējas divas krasi atšķirīgas sezonas – sausā un lietainā.
Ziemeļos un dienvidos lietus sezona ilgst no maija līdz oktobrim, centrālajos valsts rajonos – no augusta līdz janvārim (no novembra līdz decembrim nolīst maksimālais nokrišņu daudzums). Pavasarī un rudenī laikapstākļi ir diezgan nestabili, un laika posmā no oktobra vidus līdz decembra beigām piekrasti plosta taifūni.
Gaisa vidējā temperatūra, C | ||||||||||||
Hanoja | ||||||||||||
Mēnesis | I-II | III | IV | V | VI | VII-VIII | IX | X | XI | XII | ||
Gaiss | +17 | +20 | +24 | +27 | +29 | +30 | +28 | +25 | +21 | +18 | ||
Dananga | ||||||||||||
Mēnesis | I-II | III | IV | V | VI | VII-VIII | IX | X | XI | XII | ||
Gaiss | +22 | +25 | +26 | +28 | +30 | +29 | +28 | +26 | +24 | +22 | ||
Hošimina | ||||||||||||
Mēnesis | I-II | III | IV | V | VI | VII-VIII | IX | X | X | XII | ||
Gaiss | +26 | +28 | +30 | +30 | +28 | +28 | +28 | +27 | +27 | +26 |
Ūdens vidējā temperatūra, C | ||||||||||||
Mēnesis | I-II | III | IV | V | VI | VII-VIII | IX | X | XI | XII | ||
Ūdens | +24 | +24 | +26 | +28 | +30 | +30 | +29 | +28 | +26 | +25 |