fbpx

Kambodža

Viena no interesantākajām valstīm Indoķīnā – Kambodžas karaliste – ar katru gadu arvien pievilcīgāka tiem, kas ciena reālus braucienus ar bagātiem un neaizmirstamiem piedzīvojumiem. Šī slēgtā valsts šodien atklāj savus noslēpumus. Āzijas mīļotājus šeit gaida budistu pieminekļi, necaurejamus tropu mežus, savannas ar retu veģetāciju un pussagruvušas koka būdas, kuras brīnumainā kārtā izdzīvoja genocīdu nabagie zemnieki. Kambodža – valsts ar senānāko civilizāciju, kura pieaug zaļo koku biezokņos un klusi skatās uz mūsdienu ļaudīm ar akmens statujas Budas acīm.

Vispārīgā informācija

Daudzus gadus Kambodža bija slēgta tūristiem, iekšējā kara dēļ. Tikai 1990. gada sākumā ārvalstu ceļotāji parādijās valstī. Viņus ieinteresēja senās galvaspilsētas Angkor noslēpumi un skaistums. Šīs valsts situāciju arī šodien nevar saukt par pilnīgi mierīgu. Tomēr Kambodžu apmeklē ik gadiem simtiem tūkstošu ceļotāju. To skaits nemitīgi pieaug. Kā papildus ceļojumu pie Kambodžas var izvēlēties Taizemi, ar padziļinātiem pētijumiem par Siāmas vēsturi un tradīcijām Dienvid-Austrumu Āzijā.

Par valsti

Galvaspilsēta – Pnompeņa. Iedzīvotāju skaits – 900 tūkst. cilv.

Ģeogrāfija – Karaļvalsts dienvid-austrumu Āzijā uz dienvidiem no Indoķīnas pussalas. Uz rietumiem un ziemeļ-rietumiem no valsts robežojoties ar Taizemi, ziemeļos – ar Laosu, austrumos – ar Vjetnamu, dienvidrietumu krasti apskalo ūdeņos Taizemes līci. Praktiski visā valsts teritorijā ir līdzenumi, Mekongas upe un Tonlesap ezers. Tikai dienvidos pamanāmi Kordamonovas kalni, austrumu daļā, kur ir unikāls masīvs Damrei (Ziloņu kalni). Valsts platība ir aptuveni 181 tūkstoši km2.

Iedzīvotāji – aptuveni 13,6 mlj. cilv.. Galvenās etniskās grupas – kmeri (ap 90%), vjetnamieši (5%), ķīnieši (1%), taizemieši, cham-malajieši un citi.

Īpatnība Kambodžā – gandrīz puse iedzīvotāju ir jaunāki par 17 gadiem.

Galvenā reliģija – budisms, taču tam ir savas īpatnības, lielākā daļa mūku bija iznīcināti, to izdarīja “sarkanie khmeri”.

Laika starpība – plus 4h.

Valoda – oficiālā ir khmeru, tā pieder pie mon-khmeru austroāzijas valodas (ģimenes) grupas. Lielas kopienas etnisko minoritāšu izmanto vjetnamiešu, ķīniešu un cham valodu. Izplatīta ir nedaudz arī franču un angļu valoda.

Valūta – Riel. Ir banknotes – 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 50000 un 1000000 Riel.

Muita – Oficiāli aizliegta šaujamieroču, munīcijas, sprāgstvielu, bioloģisko un baktereoloģisko vielu un narkotiku ievešana un izvešana. Ievest un izvest valstī summu, kura pārsniedz 10000 dolāru, vajag deklarēt muitā, kā arī zeltu un dārgakmeņus komerciālos daudzumos.
Patiesībā Kambodža ir slavena gan ar savām dārgakmeņu rezervēm, kā arī zemas un augstas kvalitātes rotaslietām. Tā ir vienīgā valsts, kur Jūs varat iegādāties zelta rotaslietas, kas ir izgatavotas ar bankas provi (9999/24 karātu). Kambodžas muitas darbinieki ir jūtīgi pret tūristiem, kuri izved rotaslietas un akmeņus, jo viņi nevēlas iejaukties savu tautiešu biznesā.

Izklaide un nakts dzīve

Pnompeņā ir populāra nakts dzīve – restorāni, naktsklubi, diskotēkas, bāri, kur Jums var slepeni piedāvāt visa veida pakalpojumus, sākot no marihuānas un beidzot ar transvestītiem. Leģendāra vieta – Martini krogs. Siem Rip – ir arī liels skaits naktsklubu, bāru un krogu.

Gastronomija

Lielajās pilsētās (Pnompeņā, Siem Rip un Sianikvilā) – daudz restorānu ar tradicionālo virtuvi, kā arī ar Francijas un Eiropas virtuves ēdieniem.

Iepirkšanās

Iepērkoties un iegādājoties suvenīrus jūs atradīsiet daudz interesantas senlietas (antikvariātus): sudrabs un keramika, opija vīrakus , senās Budas figūriņas un zīda audumus.

Drošība

Tūristiem ieteicams vilkt vieglu apģērbu – bikses (ne šortus un mini svārkus) un kreklus ar garām piedurknēm, jo īpaši, ja apmeklējat reliģiskos objektus. Apmeklējot valsti, būs jāņem vērā, ka Khmeriem nav pieņemts izrādīt savas dusmas un naidu (tas nozīmē “sejas zudumu”), pieskarties cita galvai (īpaši bērniem), rādīt ar pirkstu uz cilvēku, dot un ņemt kaut ko ar divām rokām (to var darīt tikai ar “tīru” labo roku), likt kājas uz galda vai demonstrēt zoles (kājas ar zemi pieskaroties skaitās “netīras”) un celt uz augšu īkšķi.

Sianukvila – slavenākais piejūras kūrorts Kambodžā un galvenā osta valstī. Atrodas uz pussalas, tālu no Taizemes līča, ir diezgan jauna (dibināta 50 gadu vidū, 20.gs.) un pievilcīga.

Siem Rip un Angkor – pats slavenākais un majestātiskākais seno khmeru kultūras piemineklis – Angkor, tā ir seno khmeru bijusī galvaspilsēta.

Pnompeņa – Kambodžas galvaspilsēta.

Latvijas Republikas pilsoņiem un nepilsoņiem vīza tiek izsniegta uz robežas! Cena ~ 30 USD.

Tropiskie musoni. Šeit ir divi gadalaiki: sausā sezona no Novembra līdz Aprīlim, kas saistīta ar ziemeļ-austrumu musonu un lietus sezona no Maija līdz Oktobrim, kas saistīta ar dienvid-rietumu musonu. Lietus sezonā nokrišņu daudzums samazinās līdz pat 80%. Karstākais mēnesis ir Aprīlis, kad temperatūra sasniedz 35 grādus. Aukstākais mēnesis – Janvāris, tempreatūra – ap 25 grādiem.

Kad labāk braukt?

Labākais laiks apmeklējumam – no Septembra līdz Martam.